Испечати

Праски

Праски

Состојки

  • 2 јајца
  • 250 гр шеќер
  • 2 филџани млеко
  • 2 филџани масло
  • 1 пециво
  • 500 гр брашно
  • 1 лажица какао
  • 150 гр сецкани ореви
  • 1 црвена прехрамбена боја
  • 50 гр маргарин

Подготовка

Подготовка:

1. Во подлабок сад се додава брашно помешано со пециво, шеќер, млеко и масло. Се додаваат едно по едно и две јајца и убаво со раце се замесува средно тесто.

2. Со раце се прават малечки топчиња и се редат во намрсен плех или хартија за печење. Се печат во загреана рерна на 180 с, додека малку заруменат (околу 15-20 мин).

3. Кога ќе се изладат, со лажиче им се прави отвор. Ронките од отворите заедно со растопениот маргарин, 150 мл млеко, 2 лажици шеќер, какао и сецкани ореви, се мешаат убаво додека се добие хомогена смеса. Со филот се полнат праските, а во средина им се става по половина јатка орев. Се потопуваат во млако млеко, во растворена прехрамбена боја и шеќер.