Испечати

Овесна каша

Овесна каша

Состојки

  • 1 рендано јаболко
  • 1 ½ чаша млеко
  • 1 чаша овесни снегулки
  • 2 лажици мед
  • 1 лажиче цимет
  • 1 рака сецкани ореви

Подготовка

Подготовка:

1. Во длабок сад на оган на средна температура го ставаме млекото, ренданото јаболко, циметот и медот, промешуваме.

2. Откако ќе се загрее ги додаваме овесните снегулки, со постојано мешање ја вариме овесната каша. Кога е готова ги додаваме оревите, промешуваме и ја тргаме од оган. Ја послужуваме со овошје по желба, чиа семе, сецкани ореви и путер од кикиритки.
• Чашата е од 250 мл