Испечати

Колач со бадеми и круши

Колач со бадеми и круши

Состојки

 • 600 гр брашно
 • 250 гр бадеми
 • 250 мл минерална вода
 • 4 јајца
 • 300 мл масло
 • 500 гр шеќер
 • 1паковка пудинг
 • 3 пакетчиња ванила
 • 1 мало лажиче сода бикарбона
 • 2 круши
 • шербет
 • 150 мл вода
 • 150 гр шеќер

Подготовка

Сува торта или круша-бадем торта.

Едноставна и вкусна.
Начинот на подготовка е овој.

Во еден сад ги мешаме сувите состојки брашното, содата, пудингот и бадемите.
Во друг сад заедно со шеќерот ги матиме јајцата пенесто.
Додаваме и ванилин шеќер.
Се додава маслото, минералната вода и постепено се доставаат сувите состојки.
Крушата се мие и се чисти од семките.
Се сецка на коцки.
Смесата ја префрламе на намастен плех илипак на хартија за печење и врз неа попрскуваме од парчињата круша.
Тавата ја печеме 25 минути во загреана рерна.
После 25минути проверуваме дали е печена.
Оставаме да излади, па ја попрскуваме со многу малку шербет.
Врз шербетот веднаш додаваме парчиња јадро сецкан бадем.
Служиме ладно со филџан кафе.
На здравје