Испечати

Бомбици од бадеми и суво грозје (сурово, посно, веган)

Бомбици од бадеми и суво грозје (сурово, посно, веган)

Состојки

  • 100гр. бадеми
  • 50гр. семки од тиква
  • 50гр. сусам
  • 150гр. суво грозје
  • 3 лажици какао во прав
  • 1/2 лажичка цимет
  • за валкање рогач во прав, кокос

Подготовка

Вкусни, лесни и енергетски бомбици..

- Сувото грозје го натопуваме во вода 1-2 часа да омекне.
- Во блендер ги блендираме бадемите, семките од тиква и сусамот (потпечен), го додаваме сувото грозје, какаото и циметот.
- Доколку е смесата многу леплива додаваме 1-2 лажици вода.¨
- Формираме бомбици кои ги валкаме во рогач во прав и кокос.
- Оставаме во фрижидер да се стегнат 1 час.