Испечати

Паста путанеска (посно)

Паста путанеска (посно)

Состојки

 • 320гр. лингвини (или паста по избор)
 • Сос
 • 800гр. домати пелати
 • 100гр. маслинки таџаске
 • 2 лажици капари во сол
 • 25гр. инчуни
 • 3 чешниња лук
 • 2 мали суви лути пиперчиња
 • 2 лажици сецкан магдонос
 • 30мл. маслиново масло
 • по потреба сол

Подготовка

1. Во тенџере со зовриена вода и крупна сол ставете ја пастата да се вари.

2. Капарите убаво измијте ги од солта по силен млаз вода, а потоа исушете ги и исецкајте на покрупно.
Маслинките се ситни и со нож притиснете ги( без сечење).

3. Во тава на оган ставете го маслото, целите чешниња лук и ситно сецканите лути пиперчиња. Откако ќе почнат да се запржуваат додајте ги инчуните и капарите. Пржете на среден оган околу 5 минути, додека маслото се ароматизира. Потоа додајте ги пелатите кои со вилушка малку ќе ги претиснете. Оставете го сосот на среден оган околу 10-тина минути. Извадете ги чешнињата лук, и во готовиот сос додајте ги маслинките и магдоносот. На крај додајте ја сварената паста и мешајте убаво додека пастата прими убаво од сосот.