Испечати

Мафини со праска и јогурт (стар рецепт)

Мафини со праска и јогурт (стар рецепт)

Состојки

 • 200гр брашно
 • 2 јајца
 • 1лажиче пециво
 • 1/4лажиче сода бикарбона
 • 100мл млеко
 • 100мл јогурт
 • 40мл масло
 • 3лажици шеќер
 • 2 праски
 • 200мл слатка павлака
 • малку зелена боја

Подготовка

Подготовка:

1. Во еден сад соединуваме брашно, пециво, сода и некое зрно сол. Во друг сад ги ставаме јајцата и шеќерот и матиме до побелување. Со исклучен миксер ги додаваме течните состојки (млеко, јогурт и масло). Лесно соединуваме. Додаваме лупени и сецкани праски
2. Смесата ја распоредуваме во калап за мафини. Печеме околу 25 минути, на 180 степени. Оставаме да се изладат. Потоа декорираме со бела и зелена изматена слатка павлака
Декорираме со украси од шеќер. 

* Овој рецепт е дел од изгубените рецепти.