Испечати

Најкремаста торта

Најкремаста торта

Состојки

 • Бисквит
 • 12 белки
 • 12 лажици шеќер
 • 200 гр мелени ореви
 • 2 лажици брашно
 • Крем
 • 12 жолчки
 • 50 гр брашно
 • 100 гр густин
 • 200 гр шеќер
 • 1 ванила
 • 1 литар млеко
 • 200 гр Црно чоколадо со лешници
 • 200 гр Бело чоколадо
 • 250 гр маргарин
 • 200 гр ореви мелени
 • 500 мл слатка павлака

Подготовка

1. Се прави бисквитот. Може да се направи во голем плех од рерна и да се подели на 3 дела.Јас го правев по 6 белки и печев во 2 калапа одеднаш на двапати. Ми излегоа 4 кори. Се пече на 200С-15мин.
2. Крем-12 жолчки се матат со брашното и нишестето со 200мл млеко кое е одземено од литарот. Во тенџере се става преостанатото млеко се вари заедно се шеќерот. Се мешаат жолчките и се вари какао пудинг. Веднаш се дели на два дела. Во едниот се става црното чоколадо, а во другиот белото чоколадо. Се оладува кремот и се додава во секој дел по 125гр маргарин и убаво се изработува. Во белиот дел се става мелени ореви.
3. Се мати хоплата до цврстина.
4. Начин- се реди кора, црн фил, бел фил, хопла,кора... Одозгора ја украсив со мелени ореви и хопла. Вкусно и богато освежување за секое непце.