Испечати

Плетенки со два фила

Плетенки со два фила

Состојки

 • 600 гр брашно
 • 250 мл млака вода
 • 20 гр свеж квасец
 • 100 мл масло
 • пола лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 1 Фил
 • 250 гр сирење
 • 1 јајце
 • 2 Фил
 • 1 лажица кечап
 • 1 лажица мајонез
 • рендана салама
 • Премаз
 • 1 јајце
 • 150 гр маргарин

Подготовка

1. Прво се става во мал сад млака вода со малку брашно, квасец и шеќер за да се активира квасецот. Кога ќе надојде се замесува тесто и се остава да стаса.

2. Тестото се дели на 2 дела. Од првиот дел се сучи кора се премачкува со маргарин и се става филот од сирењето во средината. Се сечат краевите и се преклопуваат накосо. Исто се прави и со другото тесто. Се сучи кора се засекува отстрана и се става филот. Прво се премачкува со кечап и мајонез, се ренда саламата и поросува со оригано. Се остават да стасаат. Се премачкува со јајце и се печат на 200С-30мин.