Испечати

Оброк палента

Оброк палента

Состојки

  • 900 мл вода
  • 200 гр инстант палента
  • 1 лажиче сол
  • 20 гр путер
  • 2 полни лажици кисела павлака
  • 150в гр сирење
  • 100 гр кашкавал
  • за сервирање со палентата ајвар, маслинки, перца млад кромид

Подготовка

1. Ставете ја водата и солта да зовријат, па полека со мешање додадете ја палентата и мешајте на потивок оган 2 минути.

2. Додадете го путерот и откако ќе измешате исто така и павлаката. Павлаката ќе ѝ даде кремаст иглед на палентата.

3. Потоа издробете го сирењето и изрендајте го кашкавалот и измешајте ги.

4. Ставете ја палентата во намрсен калап и за кратко превртете ја на рамна чинија.

5. Одозгора сервирајте со ајвар, маслинки и перца од млад кромид.