Испечати

Плазма торта

Плазма торта

Состојки

 • Тесто
 • 4 Јајца
 • 8лаж. Шеќер
 • 8лаж. Брашно
 • 2лаж. Какао
 • 4лаж. Мелено ореви
 • 100мл. Зејтин
 • 200мл. Млеко
 • 200гр. Мелено плазма
 • 250мл. Млеко
 • 150гр. Маргарин
 • 150гр. Прав шеќер
 • 250гр. Маскарпоне
 • 4лаж. Црн еурокрем
 • 1 Чоколада за готвење

Подготовка

1. Се матат јајцата убаво заедно со шеќерот се додека не се добие убава смеаса се додава зејтинот и млекото и продолжува да се мати, по кратко време се додава брашното, какаото, оревите и прашокот за печиво. Во тепсија од шпоретот се става фолија за печење и се истура смесата за печење. Ја печев кората во загреана рерна на 200° 20минути.
2. Додека се пече кората се прави филот. Се мати со миксер маргаринот со прав шеќерот пенесто се додава млекото и мелената плазма сето тоа убаво се мати да се соедини. Откако ке се испече кората ја делам на три еднакви делови. Постапката е кора, фил, кора, фил, кора.
3. Настрана во сад ги мешам маскарпонето, еурокремот и топеното чоколадо. Така со соединетата смеса ја премачкувам цела торта и од горе ја наросив со мелено ореви.

На здравје и добар апетити.