Испечати

Белвица со ориз и рестован компир

Белвица со ориз и рестован компир

Состојки

  • 1 кг белвица
  • 1 кг компир
  • 300 гр ориз
  • 2 парчиња кромид
  • сол, бибер, црвен пипер

Подготовка

1. Се чистат рибите и се посолуваат со сол, бибер и се оставаат да постојат 1 саат. Се увалуваат рибите во брашно и се пржат на тивко по 3мин од двете страни.
2. Се варат компирите, се лупат и се сечат на коцки. Во тава со масло се пржи кромидот и во него се додава компирот со бибер и црвена пипер.
3. Настрана се пржи на масло оризот и се додава вриена вода .Се остава да вари и кога ке испари водата се меша цо лажица се трга настрана тенџерето и се става капакот.(1 чаша ориз =2 чаши вода)