Испечати

Хроно пилешко во сос од доматно пире и сенф

Хроно пилешко во сос од доматно пире и сенф

Состојки

  • 1 парче пилешки стек
  • 1/2 главица кромид
  • по вкус сол и црн бибер
  • 3-4 лажици маслиново масло
  • 1/2 лажиче оригано
  • 1/2 лажиче кари
  • 1/2 лажиче куркума
  • 1/2 лажица сенф
  • 3 лажици доматно пире

Подготовка

1. На загреано масло во сад на оган со средна јачина се ставаат исечкани месото и кормидот, се мешаат и се посолуваат.
2. Се оставаат убаво да се испржат со промешувања додека месото не побели, а кромидот треба да се застакли.
3. Потоа се додаваат саканите зачини, се промешува па се додаваат сенфот и пирето.
4. Откако убаво ќе измешаме се што сме додале, ја намалуваме ринглата на најмала јачина и оставаме ручечето да ни се крчка уште 5 – 10 минути.
5. Јас го комбинирав со салата од цвекло и краставица, а нареден пат ќе пробам со пире од карфиол.
Превкусно е! Добар апетит!