Испечати

Мекици од 5 состојки

Мекици од 5 состојки

Состојки

  • 250 мл јогурт
  • 1 јајце
  • 1/2 пециво
  • 1 лажиче сол
  • 400 - 500 гр брашно
  • масло за пржење

Подготовка

Брзи мекици за појадок од едноставни состојки што сите ги имаме дома. Се спремаат за 20 - 30 минути, од оваа доза имаме 15 парчиња.

1. Јогуртот и јајцето се матат со маталка. Се додава и пециво и сол, па се изедначува. Потоа полека се додава брашно, па со рака се замесува тесто, помеко.
2. На набрашента маса се расукува и се сечи на 15 дела. Во загреано масло се пржат мекиците, додека добијат златна боја.

Послужете со што ви душа сака и на здравје.