Испечати

Поховани тиквички во тесто со кисело млеко

Поховани тиквички во тесто со кисело млеко

Состојки

  • 2 млади тиквички
  • по потреба масло за пржење
  • Смеса за похување
  • 1 чаша (200 мл) брашно
  • 8 лажици кисело млеко
  • 1 јајце
  • по вкус сол и црн пипер

Подготовка

Одлична варијанта за пржење на тиквички, можете да израдувате своите блиски со оваа рецепта , прекрасен додаток кон ручек.

1. Тиквичките се лупат по желба и се сецкаат на кругови околу 0,5 см , потоа се ставаат во сад со малку брашно , се затвараат со капак и се потресуваат, така брашното рамномерно ќе се распредели на тиквичките и ќе се скрати времето за спремање на тиквички.
2. Тесто. Сите состојки за сос се промешуваат и по потреба се додава уште кисело млеко за да смесата биде не многу густа.
3. Тиквичките се валкаат во сосот и се пржат во врело масло на умерен оган од двете страни.

По желба може да се додаде во сосот ситно исецкан магдонос.