Испечати

Печен лаврак со лимон и магдонос

Печен лаврак со лимон и магдонос

Состојки

  • 3 парчиња риба лаврак (бранцин)
  • свеж магдонос
  • лук по вкус
  • 1 лимон и сок од 2 лимони
  • сол и бибер по вкус
  • мешан зачин без сол
  • маслиново масло

Подготовка

1. Рибата ја чистиме и ја миеме.

2. Ја полниме со кришки лимон и сечкан магдонос. По вкус и желба може да додадете толчен лук.

3. Ја премачкуваме со маслиново масло, ја посолуваме, додаваме мешан сув зачин(без сол).

4. Ја ставаме да се пече на 200 степени околу 15-20 минути, зависи од рерната.

5. Во текот на печењето 2-3 пати ја прелеваме со сок од лимон.