Испечати

Празнична салата

Празнична салата

Состојки

  • 400 гр крем сирење
  • 1 свежа краставица
  • 2-3 лукчиња
  • 300 гр пилешки гради(салама)
  • 150 гр сирење
  • 3-4 варени јајца
  • 2-3 лажици кисела павлака
  • 2 лажици мајонез
  • сол, бибер, копар по вкус
  • кашкавал и салама за украсување

Подготовка

Млечна и вкусна салата...

Подготовка
1. Краставицата ја лупиме и ја сечкаме на ситни коцки.

2. Пилешките гради (салама), сирењето и лукчето ги сечкаме на ситни коцки.

3. Јајцата ги рендаме во останатите состојки.

4. Додаваме крем сирење, павлака, мајонез и зачини по вкус.

5. Ја соединуваме цела смеса и ја оставаме во фрижидер да се соединат вкусовите.

Забелешка
За оваа салата најдобро е да користите тврдо немасно сирење. Ние сакаме козјо, па и такво искористив.