Испечати

Фереро чизкејк

Фереро чизкејк

Состојки

 • за подлога
 • 200 гр мелени бисквити
 • 100 гр печени и мелени лешници
 • 50 мл млеко
 • 100 гр стопен и изладен путер
 • за крем
 • 200 мл слатка павлака
 • 200 гр крем сирење
 • 100 гр шеќер во прав
 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 3 лажици чоколаден крем
 • 1 кесичка желатин
 • за глазура
 • 100 гр чоколадо
 • 2 лажици масло
 • 2 лажици путер
 • 2 лажици млеко
 • 500-100 гр сецкани лешници

Подготовка

1. Прво се прави подлогата. Се става мрсна хартија во тавче бр 20 со механизам. Се мешаат сите состојки и се ставаат во тавче обложено со мрсна хартија.Убаво се измазнува и се става во фрижидер.

2. Се кисне желатинот во 50 мл ладна вода. Се мати слатката павлака додека не се згусне и се додаваат киселата павлака, крем сирењето, нутелата, стопеното чоколадо и шеќерот. Желатинот се топи на тивок оган и тој се додава во кремот. Убаво се мати со миксер. Кремот се става врз подлогата од биаквити и лешници.И повторно се враќа во фрижидер.

3. Откако ќе се стегне кремот се прави глазурата .Се топат на пареа и се прелива цела торта.
Се остава да се стегне минимум 2 часа.