Испечати

Селско месо

Селско месо

Состојки

  • 1/2 главица толчен лук
  • 3 лаж кисела павлака
  • 2 мали коцки путер ( може и зејтин)
  • 3 лаж сенф
  • 1 поголема тегла печурки
  • 1 1/2кг свинска кртина

Подготовка

Свинското месо се сече на коцки, се посолуваи се премачкува со сенф.
Вака подготвено месото се остава најмалку 15 мин да одстои.
Потоа месото се става во подлабок сад да се динста, најпрво се остава на потивок оган без никаков додаток од зејтин за да му испари сопствената течност и потоа се додава путерот или зејтин и се продолжува со динстање.
Вака се остава месото да се динста додека не омекне. Повремено се промешува за да не загори.
Кога веќе ќе омекне се додаваат печурките и киселата павлака. На крај се додава и толчениот лук и зачини по вкус.
И вака подготвено се става во тавче и во рерна за да се подпече малку.
Се декорира со зелена салата.