Испечати

Бел куглов

Бел куглов

Состојки

 • 250 гр путер
 • 160 гр шеќер
 • 4 јајца
 • 1 ванила
 • прстофат сол
 • аранчини од портокал
 • 400 гр брашно
 • 1 пециво
 • 250 мл млеко
 • 100 гр суво грозје
 • 100 гр сечкани ореви
 • 50 гр сува брусница
 • Глазура
 • 300 гр бело чоколадо
 • 3 лажици масло

Подготовка

1. Се загрева рерната на 180С, а калапот за куглов се премачкува со путер и се посипува со брашно.

2. Се изработува путерот додека да стане кремаст, се додава шеќерот, ванилата и солта и се миксира да се сврзат состојките. Се додава едно по едно јајце и кратко се миксира.

3. Во друг сад се мешаат брашното и пецивото.Ова се додава постепено во смесата од јајца и путер со постепено додавање на брашното и млекото. На крајот се додаваат сувото овошје.

4. Се истура смесата во силиконски куглов кој е намрсен и се пече 50мин. Кога е готов се остава да се олади. Се вади кугловот од силиконот. Калапот убаво се мие зошто треба чоколадата во неа да ја ставиме за да се добие убав изглед.

5. На пареа се топи чоколадата со маслото. Се истура во калапот и во него се става кугловот. Се лади цела вечер или 3 саати. Се превртува убаво и се декорира.