Испечати

Салата со стек и макарони

Салата со стек и макарони

Состојки

  • 300гр тестенини по вкус
  • 600гр пилешки стек
  • 250гр кашкавал
  • 1 тегла мајонез
  • 500 гр златна мешавина
  • 1 лажичка сол
  • 180мл кисела павлака

Подготовка

Макароните се варат во посолена вода, се плакнат и се ставаат во цедалка.
Зеленчукот се вари и се додава кон цедалката.
Се вари и стекот со 1 лажица зачин, а потоа се сецка на ситни коцки.
Во подлабок сад се мешаат сите состојки, се додава мајонезот и павлаката и убаво се меша салатата.
По свој вкус одредете ја количината на мајонез. Се сервира и се ренда кашкавал или одредете сами по свој вкус.