Испечати

Погачки со зачини

Погачки со зачини

Состојки

 • 300гр бело брашно
 • 300гр интегрално брашно
 • 300мл кисела вода
 • 1 китка магдонос
 • 2 лажици буковец
 • 50гр ленено семе
 • 1 лажица сол
 • 2 лажици шеќер
 • 1 коцка свеж квасец
 • 150гр маргарин
 • 50гр афион

Подготовка

Вкусни пикантни погачки погодни за излети, а и домашни закуски.
Се мешаат двата вида на брашно и се додаваат сите состојки освен маргаринот и се замесува меко тесто кое се остава да одмори 1 час.
Поради присуството на зачините стасувањето трае малку подолго.
Одкако ќе стаса тестото се формираат погачки по свој вкус и се редат во подмачкан плех.Одозгора над секоја погачка се става парче маргарин и стасани се печат на 200степени околу 30 минути.
Ако не сте по лутото ставете благ буковец-секако се вкусни.