Испечати

Брзи и едноставни рафаело бомбици со пудинг

Брзи и едноставни рафаело бомбици со пудинг

Состојки

  • 250мл Млеко
  • 4г.л. Шеќер во прав
  • 1 пудинг Ванила
  • 100гр Путер (маргарин)
  • 150гр Кокос
  • по потреба Лешници
  • За валкање
  • по потреба кокос

Подготовка

Слатки, неодоливи и декоративни Рафаело бомбици...десерт кој за миг ќе го снема од вашата трпеза. Преубави снежни топчиња кои совршено ќе се вклопат како дел од вашето празнично мени.

Подготовката е брза и на следниот начин -
Најпрво го вариме пудингот, кој претходно го раствораме добро во дел од млекото заедно со шеќерот. Кога ќе се свари, тргаме на страна- ако ви се направат грутчиња-изблендирајте, па го додаваме путерот ( или маргаринот) мешаме да се стопи, на крај го додаваме и кокосот. Соединуваме убаво и формираме бомбици, на кои во средината им ставаме по еден лешник. Ги валкаме во кокос и уживаме во нивниот вкус.

На здравје!