Испечати

Сочни гратинирани макарони

 Сочни гратинирани макарони

Состојки

 • 250 гр ситни макарони, 2 кесиња нудли. Или околу 350 гр само макарони
 • Вода и сол
 • прелив
 • 1лажица кисела павлака
 • 3лажици младо сирење
 • 120мл јогурт
 • 2лажици шери домати во масло и зачини
 • 5 брикети спанаќ
 • 2 јајца
 • сол, бибер, оригано
 • 50гр кашкавал

Подготовка

Во вода која врие додаваме сол и ги ставаме макароните да се варат.
Пред сам крај ги додаваме нудлите и вариме уште 2 минути.
Ги процедуваме.
Во сад ги соединуваме јајцата, зачините, киселата павлака, јогуртот, сирењето, шери доматите, исцедени од течноста брикетите спанаќ
Соединуваме, па ги додавамне шери доматите и 2 лажици од маслото во кои се маринираа.
Соединуваме убаво.
Со овој прелив ги соединуваме исцедените и малку изладени тестенини.
Промешуваме и смесата ја ставаме во огноотпорен сад
Израмнуваме и најгоре рендаме кашкавал.
Запекуваме во релна околу 20 минути, но да не бидат пресушени внимаваме
Сервираме топли.