Испечати

Булгур салата со моркови и цвекло

Булгур салата со моркови и цвекло

Состојки

  • 200гр. булгур
  • 3 средни моркови
  • 1 лажичка црн сусам (може и бел по желба)
  • 1 парче цвекло
  • по желба сол, масло и балсамико оцет

Подготовка

Ова е брза подготовка на булгур салата. Булгурот се вари 20 мин. Јас некогаш го оставам само во вода неколку часа и така го конзумирам, без варање.
При варењето на тивко, може да додадете прстофат сол.
Морковот го рендам, цвеклото ако е свежо може да го изрендате, или на парченца ако е домашна туршија. Мене ова ми беше последната тегла од зимницата. Сварениот бунгур се меша со зеленчукот, се додаваат солта, маслото и балсамико по желба. Јас си ставив и црн сусам на крај и малку чили сос.
Здрава и вкусна салата.
Зграбете лажица и пуштете си убав филм :)

На здравје!