Испечати

ПОСЕН РОЛАТ СО БИСКВИТИ

ПОСЕН РОЛАТ СО БИСКВИТИ

Состојки

  • 400гр бисквити
  • 1 пудинг(по желба)
  • 500мл млеко
  • малку млеко за потопување на бисквитите

Подготовка

Може да се направи со посни бисквити и вода место млеко за пудингот.

-Се подготвува пудингот според упатството и додека е врел бисквитите се потопуваат во вода или млеко, се става фил и се редат едно над друго додека може потоа се легнуваат и се доредуваат.
- Одозгора се премачкува со пудингот (ако остане) и се поросува мелени ореви (по желба)
-Да отстои во фрижидер некое време,потоа се сече косо.