Испечати

Пирамида торта од палачинки

Пирамида торта од палачинки

Состојки

 • За палачинки
 • 500 мл млеко
 • 250гр брашно
 • 1 лажица шеќер
 • 2 јајца
 • 1 лажиче сол
 • 100 мл зејтин
 • За фил
 • 500 мл слатка павлака
 • 200 гр бело чоколадо
 • 50 гр шеќер во прав
 • 100 гр кокос
 • 200 гр вишни

Подготовка

За палачинки
Јајцата изматете ги со млеко, додајте брашно и сол и зејтин, направете смеса за палачинки.
Во загреано тавче за палачинки пржете ги палачинките.
За фил
Слатката павлака изматете ја.
Белото чоколадо растопете го,изладете малку и додајте во слатката павлака, додајте кокос и шеќер во прав.
Палачинката премачкајте со фил, во средина ставете вишни и завиткајте во ролат.
На чинија редете четири ролати од палачинки, премачкајте со фил, потоа ставете три ролати, премачкајте со фил, потоа два ролати премачкајте со фил, и на крај еден ролат.
Цела торта премачкајте со шлаг,украсете со вишни.
Оставете во фриждер на еден час.
Добар апетит!