Испечати

Пилешко со печурки во павлака

Пилешко со печурки во павлака

Состојки

  • 1,2 кг. пилешки стек
  • 150 гр. печурки
  • 1 лажица кари
  • 1 лажица црн бибер
  • по вкус масло, сол и други зачини
  • 400 гр. кисела павлака

Подготовка

Едноставен и брз, а превкусен ручек или вечера.
1. Стекот се сече на помали парчиња, и заедно со печурките, маслото и зачините (додадете зачини по ваша желба и вкус) се промешува, и се става во подлабок и нелеплив сад на потивок оган (јачина на рингла 3/2).
2. Со повремено промешување, така спременото месо се остава некои 20 - 30 минути да се крчка (готово е кога сосема ќе побели, расечете неколку парчиња за да проверите).
3. Кога ќе забележите дека месото пуштило вода и дека е пржено додадете ја киселата павлака.
4. Убаво промешајте, исклучете ја ринглата и оставете сосема да згусне.
5. Толку, имате готов и превкусен ручек во сос! Добар апетит!