Испечати

Лажни печени пирошки со пилешка салата

Лажни печени пирошки со пилешка салата

Состојки

  • За пирошки
  • 1 пакетче готови кори за сите намени
  • 400 гр пилешка салата
  • 1 чаша кисела вода
  • За обложување
  • 3 јајца
  • 1 пакетче лебни трошки
  • 100гр сусам
  • 200 гр брашно
  • 1 пакетче прашок за пециво

Подготовка

Ставаме 1 кора и ја пропрскуваме со кисела вода, па врз неа ставаме друга. Сечеме на 6 еднакви делови и на секој во средината ставаме по 1 лажица пилешка салата. Превиткуваме во форма на пирошка.
Од оваа доза излегуваат 24 средни пирошки.
Во посебни длабоки садови ги кршиме јајцата, презлата и брашното. Корите ги премачкуваме со кисела вода, ги валкаме во брашното помешано со пециво, па во јајца и на крај во презла со сусам.
Вака подготвените пирошки ги печеме 15мин на 200степени.