Испечати

Салата со коморач

Салата со коморач

Состојки

  • 3 корени коморач
  • 1 поголема киселкаса јаболка
  • на вкус лимонов сок
  • 50 мл. мајонез
  • 1-2 лажици сенф Дижон
  • на вкус сол и бибер

Подготовка

- Измешајте ги мајонезот, сенфот и сокот од лимонот, оставете на страна.
- Коморачот и јаболката многу тенко исечете ги, измешајте ги. Залијте со мајонезот, сокот од лимонот и сенфот - измешајте. Пробајте на сол и киселост, ако е малку , доовкусете. Одозгора измелете бибер. Оставете во фрижидер да одстои најмалку еден час како би се споиле вкусовите.
Напомена
- Јас сум единствената што овде сакам да додадам и кисела павлака, останатите од семејството ја сакаат токму како што сум ја напишала, ова ги пишувам чисто онака можеби некој исто така ќе сака да смени нешто.
- Оваа салата ќе трпи и зрна од калинка..