Испечати

Бадем таратур (посно, хроно, веган, жива храна)

Бадем таратур (посно, хроно, веган, жива храна)

Состојки

  • 1 свежа краставица
  • 100 гр бадеми
  • 20 мл вода
  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 лажици сок од лимон
  • 2-3 лукчиња
  • 1 лажица сушен копар
  • сол и бибер по вкус

Подготовка

Уште еден рецепт во низата на посни хроно рецепти кои ги правев за време на овој пост.

Подготовка
1. Бадемите ги ставаме да се киснат со вода една ноќ, а потоа ги лупиме.
2. Ги блендираме во нутрибулет заедно со маслото, лимоновиот сок, лукчето и водата.
3. Краставицата ја лупиме и ја сечкаме на ситни коцки.
4. Ја соединуваме со мелените бадеми.
4. Зачинуваме по вкус со сол и бибер, а го додаваме и копарот..

Забелешка
Можете да ставите и младо лукче. Зачините додавајте ги по сопствен вкус. Кога ќе ги соедините сите состојки, можете да си додадете маслиново масло, по ваш вкус.
Најдосадниот дел од подготовката за мене е лупењето на бадемите. Ама си имам помошници кои го средуваат тој дел, бидејќи им е интересен.