Испечати

Слатко од тиква со лешници

Слатко од тиква со лешници

Состојки

  • 2кг. тиква
  • 2,5кг шеќер
  • 2 ванилин шеќер
  • 1 лимон
  • 400гр. лешници
  • 4 литра варова вода

Подготовка

Се прави раствор од варот и водата.
Во подлабок сад се сече тиквата на парчиња по желба и се залева со варовата вода
Вака овошјето се остава да одстои преку ноќ.
Утредента се исфрла варовата вода и убаво се измива тиквата во 9 води
Тиквата се вари само во една вода.
Таа вода се исфрла и тиквата се спушта во чиста зовриена во која што се додава и шеќерот.
Вака тиквата се вари околу 2 часа.
На крајот се додава сокот од лимон, ванилиниот шеќер и лешниците.
Готовото слатко се покрива со влажна крпа и се собира изладено во теглите.
На здравје!!!