Испечати

Салата со наут и печени пиперки

Салата со наут и печени пиперки

Состојки

  • 1 чаша наут
  • 4-5 печени црвени пиперки
  • 1 поголем млад кромид со перцата
  • 2 чешниња лук
  • на вкус сол, оцет или лимонов сок, магдонос, маслинка

Подготовка

Чашата е од 300 мл.
- Испечете, излупете и исчистете од семето црвените пиперки, насецкајте.
- Кромидот исчистете и заедно со перцата исецкајте
- Во подлабок сад измешајте го сварениот наут, пиперките, кромидот, додадете лукчето, овкусете по ваш вкус со сол, оцет или лимонов сок, додадете сецкан магдонос, маслинка - измешајте се заедно.
- Оставете во фрижидер да одстои како би се споиле сите вкусови - потоа ви останува само да уживате во оваа прекрасна салата, за која сободно можам да кажам дека може да замени и обток.
Напомена
- Јас не го предвреме спремам наутот туку едноставно си купувам направен.
- Препорака од мене - веднаш спремајте во поголема количина, ова според рецептот на нас ни е малку, тројна доза правам.