Испечати

Посни палачинки

Посни палачинки

Состојки

  • 500 гр. бело просеано брашно
  • 1,5 лажиче пециво
  • 1,5 лажиче сода бикарбона
  • 1 ванила
  • 1 лажица шеќер
  • 8 лажици масло
  • 1 л. млака вода

Подготовка

Во потрага по посен и брз десерт, денес решив да ги проготвам овие прелесни, превкусни и меки како душа, а посни палачинки. Всушност, го користев домашниот рецепт за питулици, со мал додаток на пециво, сода и шеќери. Испаднаа одлични, а може да се засладат уште со мармалад, крем, шлаг, овошје, овошни преливи итн.
1. Во длабока вангла ги мешаме сувите состојки.
2. Ги додаваме маслото и постепено водата додека мешаме полека со жица за матење или дрвена лажица. Смесата може да се измати и со миксер.
3. Јас го користев електричниот апарат за палачинки од Делимано, па дел по дел од смесата ја претурав во соодветната чинија и со тавчето натопувајќи ги печев палачинките неколку минутки од едната, а неколку минутки од другата страна. Ми одзеде навистина малку време. При печењето не користев масло.
4. Палачинките можат да се печат и во тефлонска тава, во Делимано Стоун Леџенд тавата или пак во соодветна тава за палачинки – кој како има. Ако работите вака, имајте во предвид дека ќе ви биде потребно масло за печење.
5. Нека ви се на здравје!