Испечати

Црн чоколаден колач (посно)

Црн чоколаден колач (посно)

Состојки

 • 2 и 1/2 чаша брашно
 • 1 и 1/2 чаша шеќер
 • 2 лажички сода бикарбона
 • 1/2 чаша сечкано посно чоколадо (75% какао)
 • прстофат сол
 • 1 чаша какао
 • кора од 1/2 портокал
 • 2 лажици јаболков оцет
 • 1 чаша сок од цеден портокал
 • 1/2 чаша масло
 • 1/2 чаша вода

Подготовка

Нема благо по дома?
Вклучувате рерна, мешате состојки, печете и јадете. Ете таков е колачов.

Подготовка
1. Ја загреваме рерната на 170 степени.
2. Ги промешуваме сувите состојки во еден сад, брашното, шеќерот, сечканото чоколадо, содата, солта и какаото.
3. Ги додаваме течните состојки, маслото, оцетот, сокот и водата. Ја соединуваме со лажица целата смеса.
4. Рендаме кора од портокал и ја додаваме. Промешуваме.
5. Целата смеса ја распоредуваме во тавче кое сме го намрсиле и набрашниле.
6. Го печеме во загреана рерна, пробуваме со чепкалка дали е печен.

Забелешка
Чашата е од 250 мл.
Печен е во тава со димензии 35х25.