Испечати

Посен намаз од печурки

Посен намаз од печурки

Состојки

  • 300 гр шампињони
  • 2 главици кромид
  • 200 гр маринирани буковки
  • 2 лажички сок од лимон
  • 2 варени моркови
  • 1 китка магдонос
  • 3-4 чешниња лук
  • по потреба масло
  • по вкус сол и црн пипер

Подготовка

Одличен посен намаз со две врсти на печурки со моркови и кромид. :)

1. Измиените шампињони се сецкаат на 4 дела и се сушат со крпа, потоа се пржат во врело масло заедно со исецканиот кромид 15тина минути.
2. Накрај се додаваат маринираните печурки, исецканите на кругови морковите и магдоносот, смесата се зачинува и се пржи уште 5 минути, потоа се лади.
3. Изладените печурки се ставаат во чашата од блендер, се додаваат исецканиот лук и сокот од лимон, потоа смесата се блендира.

Намазот од печурките може да стои во фрижидер 4 дена и најдобро да се послужува со домашно свежо испечен леб.
Пријатен појадок :)