Испечати

Торта со капини (чизкејк)(без печење)

Торта со капини (чизкејк)(без печење)

Состојки

 • Подлога
 • 300 гр мелени бисквити
 • 3 лажици шеќер во прав
 • сок од еден лимон
 • 250 гр путер
 • Крем
 • 500 мл слатка павлака
 • 250 гр маскарпоне
 • Желе од капини
 • 500 гр капини
 • 5 лажици шеќер
 • 300 мл вода
 • 1 кесичка желатин

Подготовка

Освежителна,лесна и многу вкусна торта.
Подлога
Путерот го топиме и го додаваме кај мелените бисквити во кои претходно сме додале шеќер во прав и сок од лимон.Ја месиме смесата и ја ставаме во калап со обрач и убаво ја плескаме со раце.
Крем
Прво ја матиме слатката павлака, па го додаваме маскарпонето и се заедно матиме.Кремот го ставаме врз подлогата и ставаме во фрижидер.
Желе
Капините,шеќерот и водата ги вариме околу десетина минути.Желатинот растворен според упатството го додаваме кај капините и оставаме желето да олади околу половина час.Потоа лажица по лажица желатинот го ставаме врз кремот и целата торта ја оставаме во фрижидер нај малку три часа а најдобро преку ноќ за убаво да се излади.
На здравје!