Испечати

Полнети чупавци

Полнети чупавци

Состојки

 • 3 јајца
 • 12лаж. шеќер
 • 12лаж. зејтин
 • 12лаж. млеко
 • 12лаж. брашно
 • 1 ванила
 • 1 прашок за пециво
 • глазура
 • 150гр. чоколада за готвење
 • 250мл. млеко
 • 3лаж. какао
 • 200-300гр. кокос за посип
 • 300гр. џем од малина

Подготовка

Подготовка

Се матат јајцата со постепено додавање на шеќерот додека тој да се растопи и да се добие пенаста смеса.
Потоа редоследно се додаваат другите состојки. Смесата се излева во намастен плех и се печи на 200 степени. Се пробува со чепкалка кога е готов.
Се остава да се излади, па потоа се сече на коцки.На секоја коцка на средина и се прави длабнатина која се полни со џем од малина со помош на шприц.
На тивок огин се растопуваат и мешаат чоколадата,млекото и какаото. Секоја коцка прво се натопува во преливот од сите страни, а потоа се валка во кокосово брашно, исто така, од сите страни.
На здравје!!!