Испечати

Крофни со пченкарно брашно, урда и пиперки (апарат за крофни)

Крофни со пченкарно брашно, урда и пиперки (апарат за крофни)

Состојки

  • 3 Јајца
  • 10г.л. Брашно
  • 14г.л. Пченкарно (царевно) брашно
  • 300мл Јогурт
  • 150мл Зејтин
  • 1 Пециво
  • 200гр Урда
  • 2 Пиперки (црвени, сецкани)
  • по вкус сол, магдонос, сусам

Подготовка

Здраво и вкусно, брзо за подготовка, за само пола час ќе имате околу 45 крофнички за појадок на вашата трпеза.

Подготовката е следна

1. Ги миксираме кратко јајцата, ги додаваме јогуртот и зејтинот, па другите останати состојки, од кои на крај брашното и царевното брашно.
2. Соединуваме убаво и ги печеме крофничките во апарат за крофни.
3. Јас најпрво ставам сусам, па истурам од смесата и пак одозгора им ставам сусам...така ни се повкусни.

Совет - доколку немате апарат за крофнички, можете смесата да ја истурите во тавче, наросете одозгора сусам, испечете и сечете на парчиња. Послужете со чаша јогурт или кисело млеко.
Пиперките се испечени, па излупени и исецкани на ситни парчиња.