Испечати

Пијалок против аритмија на срцето

Пијалок против аритмија на срцето

Состојки

  • 1л домашно, црвено вино
  • 10 гранчиња свеж магдонос, без корен
  • 300гр чист мед
  • 2лажици домашен вински оцет

Подготовка

Стресот е еден од најголемите предизвикувачи на срцеви заболувања
Современиот живот ни го диктира забрзаното темпо и предизвикува големата количина на стрес со кој се соочуваме.
Овој народен еликсир може да ја ублажи аритмијата.

Ставете 10 свежи стебленца од магдонос заедно со листовите во 1 литар чисто домашно вино и додајте 1-2 лажици домашен вински оцет, а потоа варете 10 минути на тивок оган.

Потоа додадете 300 гр. природен мед и оставете да се вари на тивок оган уште 4 минути.
Процедете го врелото вино и ставете го во шише, кое претходно е стерилизирано.
Талогот кој ќе се формира не е штетен и може слободно да се консумира.
Напитокот се користи секој ден, по 1 супена лажица