Испечати

Супа од домати (посно, веган)

Супа од домати (посно, веган)

Состојки

  • 3 лажици маслиново ДМ Био масло
  • 1 главица кромид
  • 2-3 чешниња лук
  • 2 ситно рендани моркови
  • 7-8 поголени зрели домати
  • 1 кафена лажичка шеќер
  • 1 кафена лажичка сол
  • 1 кафена лажичка домашен сушен зачин
  • 4-5 свежи убаво сецкани листови од босилек

Подготовка

Убава, брза и превкусна домашна супа од домати, која сега е идеална во овој период кога доматите ги имаме во изобилство.
Најпрво на тенџере на оган го ставаме маслиновото масло, го додаваме сецканиот кромид, лук и малку пропржуваме.
Потоа ги додаваме морковите, ситно сецканиот босилек, доматите кои претходно јас ги лупам, ги чистам семките ако се поголеми и ги блендирам убаво за да биди помазна и поубава на изгледа супата.
Ги додаваме солта, водата, сувиот зачин, биберот, водата и оставаме да се вари на тивок оган околу 30 -40 минути.
Откако е се готово, сварено, повторно со рачен блендер блендираме заедно.