Испечати

Американски палачинки со минерална вода

Американски палачинки со минерална вода

Состојки

  • 300 гр брашно
  • 3 јајца
  • 120 гр шеќер
  • 150 мл масло
  • 140 мл млеко
  • 100 мл газирана минерална вода
  • 1/2 пециво
  • 1 ванила

Подготовка

Имам пробано многу рецепти за американски палачинки, и обично сите се само со млеко. За промена овој рецепт е и со минерална вода.
Ги мешаме сите течни состојки заедно, па потоа ги додаваме сувите. Промешуваме лесно со жица за матење, може и да остане некое грутче од брашното, не смета, не треба да се премешува.
Ги печеме во тава за палачинки, на средна температура, и кога ќе испукаат сите меурчиња ги превртуваме од другата страна.
На здравје!