Испечати

Варени ѓевреци - Посно (Божиќен календар 04)

Варени ѓевреци - Посно (Божиќен календар 04)

Состојки

 • Тесто
 • 400 гр. брашно
 • 200 мл. млака вода
 • 1/2 коцка квасец
 • 30 мл. масло
 • 1 мала лажица шеќер
 • Прстофат сол
 • За варење
 • 1 голема лажица мед
 • 1 1/2 голема лажица кафеав шеќер мусковадо
 • 1 полна голема лажица сода
 • Дополнително
 • 150-200 гр. сусам
 • 1 голема лажица сол

Подготовка

1. Во сад се става брашното, во средината се прави дупка и се става квасецот 1/2 од водата и шеќерот, а солта се исипува од страна.
2. Кога квасецот ќе се актвира се додава останатата вода и маслото и се замесува тесто.
3. Тестото се остава да се дуплира на топло.
4. Се размесува тестото и се кинат топчиња на секое топче се прави дупка во средината така се формираат гевреците и се оставаат на набрашнета површина да одморат 10 минути.
5. Во тенџере на оган се става 1,5-2 литри вода и се загрева, но не да врие, се додаваат медот, шеќерот и содата.
6. Во водата се ставаат ѓевреците да се подварат (водата не треба да врие) и внимателно се вадат од водата со лажица решетка, се оставаат да се подоладат 20-30 секунди и се валкаат во сусамот.
7. Се редат во претходно намаслена тавичка и се посолуваат, се печат на 200 степени до поруменување.
- Сусамот можи да се запечи претходно.