Испечати

Ѓевречиња со биено сирење

Ѓевречиња со биено сирење

Состојки

 • 200 гр кисело млеко
 • 1 јајце
 • 550 гр брашно
 • 100 мл млеко
 • 1 сув квасец (10гр)
 • 1 лажичка пециво
 • 1/4 лажичка сол
 • 6 лажици масло
 • За фил
 • 150 гр биено сирење
 • 1 белка
 • За премачкување и посип
 • 1 жолчка
 • сусам или семиња по желба

Подготовка

Предноста на пецивата со квасец и прашок за пециво е тоа дека не им е потребно стасување, освен пред печење. Ѓевречињава се одлични, а полнењето си го правите по ваш вкус.

Подготовка
1. Сувиот квасец го раствораме во топло млеко.
2. Во него додаваме разматено јајце и масло.
3. Сувите состојки ги соединуваме. Кон сувите состојки ги додаваме влажните т.е. додаваме киселото млеко и млекото со останатирте состојки во него.
4. Замесуваме еластично тесто кое ќе го оставиме да одмори 10-15 минути. За тоа време го подготвуваме филот и тавите за печење.
5. Биеното сирење го рендаме и го соединуваме со белката.
6. Тестото го делиме на 8-10 парчиња кои ги расукуваме во правоаголна форма, по цела должина им ставаме фил, ги роламе, ги вртиме како бургии, па ги спојуваме.
7. Ја вклучуваме рерната на 200 степени, а ѓевречињата ги оставаме да стасаат.
8. Пред печење ги мачкаме со жолчка и ги наросуваме со сусам.
9. Ги печеме додека да добијат убава кафеаво-црвенкаста боја.

Забелешка
Во тестото можете и да ја изоставите солта, ако филот ви е многу солен.
На тавата можете да ставите хартија за печење или само намрсете ја.