Испечати

Едноставен и брз куглоф

Едноставен и брз куглоф

Состојки

  • 3 јајца
  • 1 пециво
  • 100 гр кристален шеќер
  • 100 гр шеќер во прав
  • 300 гр брашно
  • 1 пакетче ванилин шеќер
  • 180гр омекнат путер
  • 125 мл млеко

Подготовка

Овој куглоф го подготвив оваа година за учество на етно жена, куглофот е многу вкусен и брзо се приготвува.
Јајцата се матат со кристал шеќерот убаво како за торта. Потоа се додава шеќерот во прав, путерот потоа млекото и на крај брашното помешано со ванилиниот шеќер и пецивото. Се меша се убаво да се соедини и потоа се истура смесата во намрсен куглоф на 200 степени, а при крајот се намалува на 150 степени јас го печев 30тина минути. Се декорира по желба.
На здравје !!