Испечати

Чорба со суви печурки (посно)

Чорба со суви печурки (посно)

Состојки

  • 40 гр мешани суви печурки
  • 4мали (500 гр) компири
  • 1 среден морков
  • 1 парче од 15 цм праз
  • 2-3 чешниња лук
  • 10 лажици масло
  • по вкус сол, бибер, мешан сув зачин
  • 1 л зовриена вода

Подготовка

Сувите печурки ставете ги во жешка вода 20 мин да омекнат. Потоа исцедете ги и исплакнете ги со чиста вода.
Компирите и морковот излупете ги и исечете ги на плочки, а празот и лукот исецкајте ги на ситно.
Во тенџере каде ќе е варите чорбата малку загрејте го маслото и пропржете ги празот и лукот колку да пуштат мирис. Потоа додајте ги печурките, компирите, морковот, зачините по вкус и водата. Оставете да се вари додека зеленчукот омекне, некои 30 мин.
Кога зеленчукот омекнал, изблендирајте го во густа каша-чорба.
Готовата чорба послужете ја топла со салата по желба и луто маслиново масло.