Испечати

Растурена сарма со просо (посно)

Растурена сарма со просо (посно)

Состојки

 • 1-2 страка праз
 • 1 кромид
 • 1 мала кисела зелка
 • 200 гр свежи печурки шампињони
 • 100 гр мелени ореви
 • 2-3 лукчиња
 • 1 шоља просо
 • 1 лажичка мешан сув зачин
 • 1/2 лажичка бибер
 • 1 лажичка буковец
 • 2 лажици мелен црвен пипер
 • 1-1,5 л расолница
 • масло по потреба

Подготовка

Ако не ви се витка сарма еве начин како да си подготвите растурена, ем посна ем вкусна.

Подготовка
1. Празот и кромидот ситно ги сечкаме и ги ставаме на масло да се упржат до омекнување, на средна температура.
2. Лукчето и печурките исто ги сечкаме во големина по желба. Ги додаваме кон празот и тие да се запржат и омекнат.
3. Просото го миеме и го додаваме на веќе запржената смеса. Пржиме кратко до соединување.
4. Ја додаваме ситно насечканата зелка.
5. Ги додаваме зачините и со расолницата ја прелеваме целата смеса да ни биде покриена.
6. Ги додаваме мелените ореви, промешуваме да се распоредат убаво состојките и печеме во загреана рерна додека да испари водата.

Забелешка
Шољата е од 250 мл. Зачините кои ми се напишани ставајте си ги по вкус.