Испечати

Кифли со виршла

Кифли со виршла

Состојки

  • Состојки
  • 400 гр брашно
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 1 квасец
  • 6 лажици зејтин
  • 250 мл млака вода
  • 1 јајце
  • 10 виршли

Подготовка

Едноставен оброк.Брашното,квасецот,шеќерот,солта,квасецот,зејтинот,белката од јајцето се замесуват со млаката вода во средно меко тесто.Тестото стасува и се дели на 10 дела.Од секој дел се прави топче.Се земе првото топче и се сука коричка со должина малку поголема од виршлата.Се засекува и од двете страни,се става виршлата и наизменично се става и од едната и од другата страна правејќи плетенка.Се премачкуват со жолчката од јајце и се поросуват со сусам.Се печет 25 минути на 180-200 степени.