Испечати

Супа со гриз

Супа со гриз

Состојки

  • 1 морков
  • 1 мало кромидче
  • 3 лажици масло
  • 3 лажици гриз (Сончева долина)
  • 1 ќесичка кокошкина супа
  • 1 топка фиде
  • 1 мала лажичка сув зачин
  • 1,8 литри топла вода
  • по потреба свеж магдонос

Подготовка

Едноставна супа, со одличен вкус.
- Во тенџере го рендаме морковот, ситно го сечкаме кромидот, го ставаме маслото, малку вода и сол, пржиме додека да испари течноста, и да се запржи зеленчукот.
- На тивок оган го додаваме гризот, запржуваме пазејќи да не загори, ставаме сув зачин и ја тураме топлата вода.
- Штом ќе зоврие водата ја ставаме супата од ќесичка и фидето.
- Вариме на тивко додека да се свари фидето.
- Пред служење ставаме свеж магдонос, зачинуваме по вкус.

Гризот ја прави супата да биде густа како да сме ставиле матено јајце.
Ако ставиме посна готова супа, добиваме посна варијанта.