Испечати

Брз чоколаден колач со банани

Брз чоколаден колач со банани

Состојки

 • 2 јајца
 • 50 гр шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 4 лажици масло
 • 120 мл млеко
 • 1 лажица какао
 • 100 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • Фил
 • 2 банани
 • 1 кесичка пудинг нугат
 • 400 мл млеко
 • 3 лажици шеќер
 • 50 гр чоколадо

Подготовка

Многу брз а превкусен чоколаден колач.
Прво се матат јајцата со шеќерот и ванилионт шеќер околу 5 минути.Се додаваат маслото и млекото и убаво се меша.
Брашното се меша заедно со какаото и пецивото и се додава кај јајцата.Убаво мешаме.
Садот во кој ќе печеме го премачкуваме со путер.(јас печев во сад за тарт)
Колачот се пече во загреана рерна на 180 степени околу 15 минути.
Пудингот го вариме на стандарден начин со млекото и шеќерот.Кога е сварен додаваме чоколадо и мешаме.
Печениот колач го превртуваме и врз колачот редиме колциња банани.Прелеваме со пудинг и декорираме по желба.
На здравје!