Испечати

Палачинки со чизкејк крем

Палачинки со чизкејк крем

Состојки

 • 1 јајце
 • 250 мл млеко
 • 2 лажици масло
 • 150 гр брашно
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • чизкејк крем
 • 200 мл слатка павлака
 • 150 гр крем сирење
 • 3 лажици шеќер во прав
 • плус
 • џем од јагоди,мелени бисквити и чоколаден прелив

Подготовка

Палачинките се омилен десеерт на многумина па и кај нас.Од многуте начини на подготовка и комбинации на филување еве еден предлог од мене.
Кашата за паланчинки се прави така што се мешаат јајцето и млекото со жица,се додава маслото и ванилиниот шеќер и на крај постепено додадете го брашното.
Оставете ја кашата да одмори околу половина час а потоа пржете ги палачинките на стандарден начин.
Чизкејк кремот се прави на тој начин што прво се мати слатката павлака,се додава крем сирењето и шеќер во прав и се заедно се меша.
Палачинките филувајти ги прво со чизкејк крем па нанесете џем од јагоди и наросете со мелени бисквити.
Ги прелеав со чоколадниот прелив.
На здравје!